Domovní řád bytového družstva SBD A+G Stadion


 

Čl. 1
Úvodní ustanovení

Domovní řád upravuje podmínky a způsob užívání domů, bytů, nebytových a společných částí domů a opravy v bytech , přičemž základní úprava vzájemných práv a povinností mezi vlastníkem a nájemcem je v této oblasti stanovena občan-ským zákoníkem a nájemní smlouvou.

Čl. 2
Základní pojmy

  1. vlastník – družstvo, spoluvlastník
  2. nájemce – družstevník, spoluvlastník
  3. uživatel bytu – nájemce, podnájemce nebo osoby s nimi bydlící
  4. správce  - právnická či fyzická osoba pověřená družstvem

Čl. 3
Práva a povinnosti z nájmu bytu

  1. Práva a povinnosti z nájmu bytu upravuje § 2201 - 2331 občanského zákoníku.
  2. Nájemce nesmí provádět stavební úpravy ani jiné změny v bytě bez předchozího souhlasu vlastníka, a to ani na vlastní náklady. Správce či vlastník může žádat, aby úpravy provedené bez souhlasu vlastníka byly ve stanovené lhůtě uvede-ny do původního stavu. Nájemce odpovídá za případné škody, které vzniknou neoprávněným provedením změn a úprav.
  3. Správce je oprávněn po předchozím oznámení nájemci vstoupit do bytu či nebytového prostoru za účelem zjištění technického stavu bytu (nebytového prostoru) a provedení odečtu, kontroly, příp. výměny měřidel teplé, studené vody a indikátorů tepla. Ve výjimečných případech (havárie, ohrožení života a zdraví osob, bezprostředně hrozící škoda na majetku) bude zajištěno zpřístupnění bytu policií i bez souhlasu nájemce. O tomto zásahu vyrozumí správce neprodle-ně nájemce na telefonní číslo nebo adresu - viz Čl. 3 bod 4., kterou nájemce písemně sdělil správci, a pořídí o zásahu písemný protokol.
  4. V zájmu předcházení násilného otevření bytu nebo nebytového prostoru z důvodu havárie požaduje vlastník v případě déletrvající nepřítomnosti nájemce písemně oznámit správci telefonní spojení, na kterém bude možné konzultovat po-stup správce při řešení havárie.  Alternativním řešením je předání písemného zplnomocnění na osobu(y), oprávněné k zpřístupnění bytu s uvedením plné adresy a telefonního spojení na tuto osobu (tyto osoby).  Zplnomocnění musí obsa-hovat písemný souhlas této osoby (těchto osob) se zastupováním nájemce.
  5. Nájemci bytů (nebytových prostor) jsou povinni při výkonu svých práv dbát, aby v domě bylo vytvořeno  prostředí zajiš-ťující ostatním nájemcům výkon jejich práv. Výkon práv a povinností vyplývajících z nájemního vztahu nesmí bez zá-konného důvodu zasahovat do práv a oprávněných zájmů jiných osob a nesmí být v rozporu s dobrými mravy.
  6. Nájemce je povinen označit svůj byt, případně zvonek u bytu  jmenovkou se svým jménem příp. jmény uživatelů bytu. Jmenovky na  zvonky v přízemí vyrábí a umisťuje domovník z důvodu jednotného vzhledu. Obsah  jmenovky určuje ná-jemce bytu s ohledem na místní zvyklosti a vzhled ostatních jmenovek.
  7. K hlavním uzávěrám vody, ke kanalizačním, čistícím otvorům a jiným podobným zařízením musí být zajištěn vždy volný přístup. Jsou-li tato zařízení v místnostech určených k výhradnímu užívání uživateli bytu, musí být učiněna taková opat-ření, aby k nim byl v případě nutnosti přistup i za nepřítomnosti uživatele bytu nebo příslušníků jeho domácnosti, nebo po skončení provozu v provozních místnostech.

Čl. 4
Držení domácích zvířat

  1. Uživatel bytu může chovat pouze zvířata a ptáky, jejichž chov je v bytě obvyklý. Tato je možno chovat pouze, za pod-mínky že není jejich chov hygienicky závadný, neohrožuje čistotu, klid a bezpečnost v domě.
  2. Nájemce bytu nese plnou odpovědnost za zvířata, která jsou v bytě držena. Je současně povinen dbát, aby nedochá-zelo k rušení užívacího práva ostatních obyvatel domu, byla dodržován klid, čistota a hygiena v domě i v jeho okolí. V případě porušení čistoty a hygieny v domě je správce oprávněn nechat znečistění odstranit na náklady nájemce v je-hož bytě je zvíře drženo.
  3. Ve společných prostorách domů platí bezpodmínečný zákaz volného pohybu psů, popř. dalších zvířat. Psi se mohou pohybovat ve společných prostorách domů pouze s košíkem, na vodítku a v doprovodu uživatele..

 

Čl. 5
Užívání společných částí (prostorů a zařízení) domu

  1. Společnými prostorami se rozumí veškeré prostory a zařízení v objektu, které nejsou ze smlouvy oprávněně užívány jedním nebo více nájemci a sklepy.
  2. Společné části domu se užívají jen k účelům odpovídajícím jejich povaze a určení tak, aby nedocházelo k omezování práv ostatních nájemců v domě. Umísťování jakýchkoliv předmětů, nepatřících k vybavení domu ( kočárky, jízdní kola, nábytek aj.), není ve společných prostorách dovoleno (mimo k tomuto účelu vyhrazené prostory).
  3. Nájemci jsou povinni zejména:

a) umožnit bezproblémový přístup k uzávěrům rozvodů ÚT, vody, hydrantům, měřičům;

b) ve společných částech domu neukládat látky snadno vznětlivé či jinak nebezpečné a neužívat  otevřeného ohně;

c) ve společných částech domu neukládat potraviny a jiné předměty, které by se mohly stát zdrojem  šíření hmyzu a hlodavců.

d) počínat si tak, aby schodiště, chodby a požární únikové chodby byly vždy volně průchozí, aby dveře oddělující jednotlivé části požární únikové chodby nebyly uzamčeny, či jinak mechanicky uzavřeny. 

e) je zakázáno v domech garážovat motorová vozidla vyjma prostor k tomu určených.

  1. Nájemce je povinen dodržovat dopravní značení i značky související s příjezdovou komunikací. Zásadně nesmí parkovat vozidlo před vchodem do domu, na chodnících, jejich napojení na pozemní komunikace a před nádobami na odpad.
  2. Vývěsky, nápisy a jiná informační zařízení ( reklamy, letáky aj.) mohou být umístěny jen se souhlasem správce. Jakmile právo umístění informačního zařízení zanikne, jeho dosavadní uživatel je na vlastní náklady odstraní a uvede vše do původního stavu. Nepovolené výše uvedené zařízení může správce odstranit na náklady toho, kdo je na nich uveden nebo má z jejich umístění prospěch.
  3. Způsobí-li nájemce bytu, osoby s ním bydlící nebo jejich návštěva škodu na společných prostorech a zařízení domu, je tento nájemce povinen ji na svůj náklad bezodkladně odstranit. Neučiní-li tak, zajistí správce odstranění škody na náklad nájemce bytu.
  4. Společné sušárny se používají výhradně k účelu, ke kterému byly zřízeny. Není zde dovoleno uskladňovat předměty či jiné věci uživatelů. . Po použití těchto místností je povinen nájemce tyto řádně uklidit a vyčistit..
  5. Sklep (sklepní kóje), tvoří příslušenství bytu, označuje se evidenčním číslem.  Dveře oddělující společné prostory od místnosti se sklepními kójemi  musí být trvale uzamykány.  Umisťování předmětů mimo sklepní kóje je zakázáno. Platí zde obecně závazné, právní, bezpečnostní a požární předpisy, zákaz skladování pohonných hmot, toxických látek, motorových olejů a motocyklů. Kouření a používání otevřeného ohně ve sklepích je zakázáno.

           

Čl. 6
Vyvěšování a vykládání věcí

 

  1. Nájemce bytu nesmí bez písemného souhlasu správce umísťovat na vnější konstrukce lodžií,  oken, na fasádu, na střechu jakákoliv zařízení a předměty.
  2. Květiny v oknech, na vnějších stěnách lodžií, zábradlí balkonů apod. musí být zabezpečeny proti pádu. Při zalévání  je třeba dbát na to, aby voda nestékala a nesmáčela zdi.
  3. Pro sušení prádla je třeba používat především /tam, kde jsou zřízeny/ domovní sušárny. Při vyvěšování prádla na bal-konech a lodžiích je třeba bezpodmínečně dbát na to, aby ze sušeného prádla nestékala voda.
  4. Pro stavbu a instalaci venkovních rozhlasových, televizních a telekomunikačních antén vč. jejich svodů je třeba před-chozího písemného souhlasu správce. Anténa nesmí přesahovat obrys domu (nesmí být vně balkónu). Stavební úřad může nařídit přeložení, úpravu nebo odstranění antén, které ohrožují stavební stav nemovitosti nebo bezpečnost okolí, nebo které ruší jeho vzhled.
  5. Výše uvedené zařízení namontované bez souhlasu správce, nebo namontované bez dodržení podmínek dohodnutých se správcem, musí být odstraněno na náklad toho, kdo jejich montáž nařídil nebo je bez souhlasu instaloval.

 

Čl. 7
Zajištění pořádku a čistoty v domě a okolí

 

  1. Nájemce, osoby s ním společně bydlící a jejich návštěvy jsou povinni udržovat pořádek a čistotu v domě. Nájemci bytů jsou povinni podílet se na udržování čistoty schodů, chodeb, ale i společných prostor ve sklepě, tím, že hrubé znečis-tění, které svojí činností způsobí (vč. zvířecích exkrementů), ihned sami odstraní. Pokud tak neučiní, bude znečištění odstraněno na jejich náklad.
  2. Je zakázáno vyhazování předmětů z oken, lodžií a balkónů, zejména cigaretových nedopalků a klepání popela.
  3. Ve společných částech domu a okolí domu je zakázáno:

a) plivání, kouření a odhazování nedopalků cigaret;

b) venčení domácích zvířat a jejich pobíhání bez dozoru;

c) odhazování, přechovávání a uskladňování odpadků ( i přechodné);

d) skladování nábytku,

e) vyklepávání koberců, rohožek apod.;

f) znečišťování těchto prostor blátem, stavebninami a odpadky (např. cigaretové nedopalky).

  1. Úklid ve společných prostorech, okolí domu, úklid sněhu a údržbu společných částí a zařízení domu zajišťuje  správce. 
  2. Smetí a odpadky se odkládají pouze do nádob k tomu určených. Jiné předměty (rozměrné předměty, stavební materiál, suť a vše, co není domovním odpadem), které není dovoleno do sběrných nádob umisťovat, musí odstranit na svůj ná-klad uživatel bytu. Odpady, které se nevejdou do odpadových nádob nenechávat na zemi vedle nich.
  3. Omezit přípravu jídel tak, aby výpary z jejich přípravy nevnikaly do okolních jednotek. Je zakázáno grilování a používání otevřeného ohně na balkonech.

 

Čl. 8
Otevírání a zavírání dveří a oken

  1. Nájemce a osoby s ním společně bydlící jsou povinni zamykat dům. Klíče od společných prostorů a zařízení domu, včetně těch prostorů, kde jsou instalovány hlavní uzávěry ( plynu, vody, ÚT a apod.) jsou umístěny u domovníka a správce.
  2. Otevírání oken ve společných částech domu je povoleno pouze za účelem vyvětrání. Ten, kdo okno otevře, musí zajistit jeho bezpečné uzavření. V době mrazů musí být okna uzavřena.
  3. Umožnit vstup do domu může uživatel bytu pouze své vlastní návštěvě nebo osobě, která v domě bydlí.


Čl. 9
Klid v domě

  1. Nájemce, osoby s ním společně bydlící a jejich návštěvy jsou povinni užívat byt v souladu s dobrými mravy tak, aby neobtěžovali ostatní nájemce nadměrným hlukem.
  2. Ve všední dny v době od 22.00 do 6.00 hodin, o víkendu a svátcích v době od 22:00 do 8:00 jsou všichni uživatelé prostor domu povinni dodržovat noční klid. V uvedené době není možno hrát na hudební nástroje, zpívat, hlučně se bavit a vykonávat jakoukoli činnost, která působí hluk ( bouchání dveří, hádky aj.). Je třeba ztlumit rozhlasové a tele-vizní přijímače, poslech reprodukovaného slova a hudby, aby jejich provozování nerušilo ostatní nájemce.
  3. Praček pro domácnost lze v bytech užívat pouze mezi 8 a 21 hodinou, pokud se nájemci nedohodnou jinak.
  4. V době od 20 hodin do 8 hodin je zakázáno provádět stavebně montážní činnosti a používat hlučné nástroje (vrtačky, vysavače, apod.)
     


Čl. 10
Opravy a údržba prováděná v bytech


 

  1. Nájemci jsou povinni udržovat byt v dobrém technickém stavu.
  2. Na náklady vlastníka jsou odstraňovány závady na: 

a) rozvodech ústředního topení: rozvody po hlavní uzávěr v jednotlivých bytech;
b) svislých rozvodech teplé a studené vody až po hlavní uzávěry v jednotlivých bytech;
c) svislých potrubních rozvodech kanalizace;
d) rozvodech elektrické energie od hlavního domovního rozvaděče až po hlavní bytový jistič, umístěný v rozvodnici na chodbě domu;
e) rozvodech domácího telefonu a zvonků, koncová zařízení nejsou do této péče zařazeny;
f) výtahu v celém rozsahu
g) obvodovém plášti domu, vnitřní povrchová úprava stěn tvořící obvodový plášť domu není do této péče zařazena;

  1. Na náklady vlastníka nebudou prováděny opravy domu a jeho zařízení způsobené úmyslným poškozením nebo poško-zením z nedbalosti. Sporné případy posoudí technik správce a vydá závazné rozhodnutí.
  2. U regulačních zařízení a uzávěrů v bytech je nájemce minimálně dvakrát do roka povinen jimi otočit do obou krajních poloh,   aby byla zajištěna jejich funkčnost.
  3. Při poškození kteréhokoli z měřičů je nájemník povinen okamžitě nahlásit tuto skutečnost správci. Při nesplnění této povinnosti, zjištění úmyslného poškození nebo zkreslení  údajů těchto zařízení je úhrada nákladů následně vzniklých pro celý objekt předepsána tomu, kdo povinnost nesplní, sám zařízení poškodil nebo způsobil zkreslení jejich údajů.
  4. Pokud není nájemce přítomen v době odečtu bytových měřičů dle bodu 3.3), je povinen předat jejich stavy písemně správci do 14 dnů ode dne jejich provádění v řádném termínu.
     


Čl. 11
Závěrečná ustanovení

  1. Domovním řádem nejsou dotčena práva a povinnosti vyplývající z jiných obecně závazných právních předpisů.
  2. Ustanovení domovního řádu se vztahuje na všechny uživatele bytů nájemních, nebytových prostor i na nájemce bytů  z řad členů družstva.
  3. Pokud dojde ke sporu ve vztazích upravených tímto domovním řádem, bude jej řešit představenstvo družstva.
  4. Jestliže nájemce nebo uživatelé bytu nebo nebytového prostoru zaviněně a hrubě poruší povinnosti stanovené tímto domovním řádem, bude postupováno podle občanského zákoníku stejným způsobem jako při hrubém porušení nájem-ní smlouvy.
  5. Domovní řád může být podle potřeby doplňován dodatky, které musí být projednány a schváleny představenstvem bytového družstva a následně členskou schůzí. Dodatek je nedílnou součástí domovního řádu a tvoří s ním nedělitelný celek.


Schváleno na členské schůzi dne: 4.11.2015

 

Správce domů

Kontaktujte nás

© 2014 - 2023 Interma BYTY, a.s. webmaster Libor Kafka administrator Josef Figer

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode